İran

Bageri: Nükleer Anlaşma’nın uygulama süreci gözden geçirildi

İran İslam Cumhuriyeti Baş Müzakerecisi Ali Bageri Keni, İran’a yönelik yaptırımların önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili toplantının açılışına dair raporunda, ”Bu toplantıda, Nükleer Anlaşma’nın uygulama süreci ve her üyenin müzakere beklentilerine ilişkin görüşleri dile getirildi.” dedi.

İRNA’ya göre, İran heyeti başkanı Ali Bageri Keni, ” Avrupa Birliği ve İran İslam Cumhuriyeti temsilcisinin başkanlık ettiği toplantıda, katılımcılar iki konuda görüşlerini dile getirdiler.” dedi.

Bageri, ”İran heyeti toplantıda, mevcut durumun temel nedeninin, anlaşmayı ve Güvenlik Konseyi kararını ve uluslararası hukuk ve düzenlemeleri ihlal ederek anlaşmadan çekilen bir ülkenin eylemi olduğunun vurgulandığını” söyledi.

Bageri ayrıca şöyle dedi: “Son olarak, öncelikle yaptırımların kaldırılması konusunun Nükleer Anlaşma Karma Komisyonu’nun ilk gündemine alınmasına karar verildi ve bu temelde yasadışı ve baskıcı yaptırımları kaldırma konusunu araştırmak için çalışma grubu oluşturuldu.”

4+1 grubunun üst düzey diplomatları, Avrupa Birliği ve İran İslam Cumhuriyeti temsilcileri arasındaki yaptırımların kaldırılmasına ilişkin Viyana görüşmelerinin ilk günü toplantısı yaklaşık iki saat sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.