Avrupaİran

Bageri: Viyana görüşmelerinin başarısının anahtarı, yaptırımların kaldırılması konusunda bir anlaşmaya varmaktır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, Pazartesi gecesi Viyana’daki Ortak Komisyonun toplantısının ardından, yapılan müzakerelerin başarısının anahtarının İran’a yönelik yaptırımların etkin bir şekilde kaldırılması konusunda bir anlaşmaya varmak olduğunu vurguladı.

Ali Bageri, Ortak Komisyon toplantısında, Ortak Komisyon koordinatörü de dahil olmak üzere çeşitli tarafların önceki tur müzakerelerin başarısını vurguladığını ve önceki turda iyi ilerleme kaydedildiğini kabul ettiğini kaydetti.

Bageri, bu toplantıda farklı ülke temsilcilerinin Viyana müzakerelerinin sekizinci turunda yaptırımların kaldırılması konusunun yanı sıra hakikat, test ve garanti konusunun ele alınmasının önemini ve önceliğini vurguladıklarını bildirdi. Bageri, İran İslam Cumhuriyeti’nin iki önemli konu olan doğrulama ve garantiler alanındaki önerilerinin incelenmesine başlanacağını da bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı’na göre, önümüzdeki günlerde Viyana görüşmelerine katılan ülkelerin gündeminde mali ve bankacılık yaptırımlarıyla ilgili konular yer alacak.

Yerel saate göre Viyana’da Pazartesi akşamı İran’a karşı baskıcı ve yasadışı yaptırımların kaldırılmasına odaklanan sekizinci tur müzakereler, İran İslam Cumhuriyeti Kıdemli Müzakerecisi Ali Bageri ve Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreteri yardımcısı Enrique Mora’nın başkanlık ettiği Ortak Komisyon toplantısıyla başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.