AfganistanAmerikaİran

Bagıri Keni: ‘Kiralık Güvenlik’ ulusların güvenliğini ve haklarını garanti edemez

İran Yargısı İnsan Hakları Merkezi Sekreteri, “Kiralık güvenliğin ulusların güvenliği ve haklarını garanti edemeyeceğini’ söyledi.

ABD ve NATO’nun Afganistan’daki 20 yıllık varlığına atıfta bulunan Ali Bagıri Keni, Pazartesi günü “Kızların İnsan Hakları, Barış ve Sürdürülebilir Güvenliği” konulu bir webinarda şöyle dedi: ” ABD ve NATO birlikleri, Afganistan’da tek başlarına güvenliğini sağlayamadıkları gibi, tam tersine onların gelmeleriyle birlikte bu ülkede sistematik terör olaylarına hala tanık oluyoruz.” dedi.

”Afganistan’daki masum kızların ve bilge şehitlerin kanından Amerika Birleşik Devletleri ve NATO sorumludur.” diyen Bagıri Keni, dünyada hakim olan insan hakları ortamının gerçeklerle alakasının olmadığının görüldüğünü belirterek,”dünya genelinde siyasi, medya ve hukuk alanları tamamen sulta güçlerin elinde ve emperyalist güçler onları, kendi şom çıkarları doğrultusunda yönlendirmektedir” dedi.

İran Yargı İnsan Hakları Komitesi Sekreteri IŞİD’in Suriye ve Irak’taki varlığına da değinerek, “Suriye ve Irak’ta İslami direniş söylemine dayalı bir güvenlik mekanizması sayesinde iki ülkede de terörist gruplar dağıtıldı ve bu durum, İslami direnişin güvenliğin sağlanmasındaki çok büyük başarısıdır.” dedi.

Sözkonusu çevrimiçi seminerin devamında Afganistan’ın Tahran Büyükelçisi Abdul Gaffur Lival de yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan halkı ve devletine yönelik desteği ve yardımlarına teşekkür ederek, “İran devleti ve halkının her zaman Afganistan’da barışın sağlanması için elinden gelen en üst düzeyde çabalarda ve desteklerde bulunduğunu” belirtti./

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.