İran

Bakıri: İran taleplerinden geri adım atmayacak

İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana görüşmeleri başmüzakerecisi Ali Bakıri Keni, Tahran’ın ABD’nin İran halkına yönelik yaptırımlarının kaldırılması konusundaki net duruşunu yineleyerek, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu yöndeki taleplerinden geri adım atmayacağını belirtti.

İtalyan haber ajansı ANSA’ya verdiği röportajda açıklamalarda bulunan Bakıri, ‘İran İslam Cumhuriyeti, 2015 nükleer anlaşmasının yeniden etkinleştirilmesi ve yaptırımların kaldırılması yönündeki taleplerinden geri adım atmayacaktır’ ifadesini kullandı.
2018’de anlaşmadan çekilen ABD olduğu dikkate alındığında , Washington’un ilk adımı atan taraf olması gerektiğine değinen Bakıri, Tahran’ın Viyana müzakere sürecinde 4+1 grubuna yaptığı tekliflerin “belgelenmiş ve mantıklı” olduğunu ve bu nedenle müzakerelere temel oluşturabileceğini belirtti.
Görüşmeler sırasında İran’ın,  biri baskıcı ve yasa dışı yaptırımların kaldırılması ve diğeri de nükleer meseleye ilişkin iki metin halinde kendi tekliflerini sunduğunu kaydeden Bakıri, ‘Bu teklifler müzakerenin temelidir ve karşı taraf İran ekibinin tekliflerine belgelenmiş bir yanıt vermelidir’ değerlendirmesinde bulundu.
Üst düzey İranlı müzakereci, daha önce Al Jazeera’ya verdiği röportajda, İran tarafının baskıcı ABD yaptırımlarını kaldırmak amacıyla 4+1’e yaptığı teklif taslaklarının, diğer tarafın bu teklifleri reddedemeyeceği şekilde olduğunu vurgulamıştı.
Bakıri’ye göre İran, bir gün önce müzakere taraflarına sunulan önceki iki teklifi kabul etmesi halinde üçüncü bir teklifte bulunacak.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.