İran

Bakıri Keni: İran savunma kabiliyetini müzakere etmez

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İngiliz basınından Guardian’e verdiği röportajda, batılı taraflarla her türlü savunma ve güvenlik kabiliyeti üzerine her türlü müzakereyi reddetti.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Ali Bakıri Keni BERCAM nükleer anlaşmanın belirli çerçevesi olduğunun altını çizerek, diğer konuların onunla ilgisi olmadığını ifade ederek İran’ın savunma veya güvenlik kabiliyetleri üzerine müzakere etmeyeceğini belirtti.
Dışişleri bakan yardımcısı söz konusu röportajda Viyana müzakerelerine işaretle İran’ın Amerika’nın bir kez daha BERCAM anlaşmasından ayrılmayacağına dair taahhütte bulunmasını istediğini ifade etti.
Ali Bakıri Keni ayrıca dün IRNA’ya verdiği mülakatta Britanya’nın İran’a olan 400 milyon pound değerindeki borcuna işaretle, borcun ana konusu, borcun ana ödeme konusu ve borcun miktarı ana konusunun iki taraf kabul edildiğini, borcun şimdiye kadar ödenmeme sebebinin ödeme şekli olduğunu, konu ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti.
Britanya’nın 400 milyon pound değerindeki borcu, 1974 ve 1976 yıllarında 1500 Cheftain tanı ve 250 zırhlı araçların satış parasıdır fakat İslam inkılabı ardından ve batının İran’a karşı zalimane yaptırımları nedeni ile gerçekleşmedi.
Uluslararası Adalet Mahkemesi Britanya’yı bu konuda suçlu bulurken İran’a borcu ve ilgili zararları ödemeye mahkum etti.
Londra’da bulunan İslami İran dışişleri bakan yardımcısı ülke yetkilileri ile ciddi, kapsamlı ve olumlu görüşmeler gerçekleştirdiğine değinerek Perşembe günü müzakerelerin iki ülkenin siyasi görüşlerinin yakınlaşması bağlamında ileriye atılan bir adım olduğunu ifade etti.
Bakıri Keni Avrupa turu ziyaretleri kapsamında Çarşamba günü Londra’ya gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.