İranAvrupa

Bakıri Keni: Nükleer anlaşmaya aykırı olan tüm yaptırımlar derhal kaldırılmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Viyana Başmüzakerecisi Ali Bakıri Keni, ‘Eğer diğer taraf Nükleer Anlaşma kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmek için ciddi bir iradeye ve pratik hazırlığa sahipse, yakında her iki tarafça üzerinde mutabık kalınan bir anlaşmaya varabileceğiz’ dedi.

Presstv’ye demeç veren Bageri Keni, ‘Bu görüşmelerde vurguladığımız ve İran Cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey yetkililer tarafından zaten vurgulanan şey, Viyana müzakerelerinde bizim ana önceliğimiz olan İran halkına yıllardır uygulanan tüm yasa dışı ve baskıcı yaptırımların kaldırılmasıdır. İran milletine uygulanan ve yeniden yürürlüğe konulan yaptırımlar, uluslararası hukuka, uluslararası düzenlemelere, uluslararası ilkelere ve ayrıca Nükleer Anlaşma adlı uluslararası anlaşmaya ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararına aykırıdır’ ifadesini kullandı.

Bageri Keni, ”Görüşümüze göre net olan, Nükleer Anlaşma’ya aykırı olan tüm yaptırımların Obama yönetimi sırasında veya Trump ya da Biden döneminde uygulanmış olsun, derhal kaldırılması zaruretidir. Bu, Nükleer Anlaşma ile ilgili tüm yaptırımları içerir. Bunların da kaldırılması gerekiyor. Buna göre, sözde maksimum baskı kampanyasınca uygulanan tüm yaptırımlar, Nükleer Anlaşma ile ilgili olduğu için kaldırılmalıdır’ değerlendirmesinde bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti dışında diğer 4+1 ülkeleri ve hatta yeni ABD yönetiminin bile bu konuda hemfikir olduğunu ve önceki ABD yönetiminin Nükleer Anlaşma’dan yasa dışı bir şekilde geri çekildiğini kabul ettiğini dile getiren Bageri Keni, Biden hükümetinin bu yanlışı tersine çevirmek istediğini ve 2015 anlaşmasına geri dönmek istediğini iddia ettiğini ve İran’ın bu iddianın gerçekleşmesini görmek istediğini söyledi.

Joe Biden hükümetinin, Nükleer Anlaşma’ya dönme arzusunu belirtmesine rağmen görüşmeler sırasında yeni yaptırımlar getiren çelişkili davranışları ve tutumlarına değinen İranlı yetkili, ”Bunun ABD’nin çelişkili ve ikili bir davranışı olduğuna inanıyoruz. ABD hükümetinin bu davranışlarını açıklaması gerektiğine inanıyoruz. Yaptırımlar kaldırılması konusunda henüz ciddi bir müzakere süreci başlamadı’ diye konuştu.

Batılıların ve Siyonist rejimin müttefiklerinin İran’ın nükleer programının doğası hakkındaki iddialarına ilişkin İran’ın Başmüzakerecisi, ‘İran’ın bütün faaliyetleri NPT ve denetleme anlaşmaları çerçevesinde yapılmaktadır ve tüm faaliyetlerimiz Uluslararası Atom Enerjisi Ajansınca denetlenmektedir. İran’ın gizli nükleer faaliyetleri yok. İran’ın şu anda yürütmekte olduğu nükleer eylemleri tam olarak Nükleer Anlaşma ile uyumludur.” diye açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.