İran

Bakıri Keni: Viyana’da taraflar, anlaşmaya varmak için görüştü

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı ve başmüzakereci Viyana’da tarafların anlaşmaya varmak için görüştüklerini söyledi.

Dışişleri bakan yardımcısı ve başmüzakereci Ali Bakıri Keni, İran’a karşı zalimane yaptırımların kaldırılması için yürütülen görüşmelerin 7. Turu hakkında yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Viyana müzakerelerinin 7. Turu önceki turlardan farkı, İran İslam cumhuriyetinde şekillenen yeni hükümete ve yeni heyetin, müzakere sorumluluğunu üstlenmesidir; bu heyet sahip olduğu direktiflerle görüşmelerin devam çerçevesini tedvin etti.
Dışişleri bakan yardımcısı ayrıca 7. Tur görüşmelerde tüm katılımcıların ileriye dönük bir bakışla görüşmeleri şekillendirmeye ve böylece tarafların görüşlerini anlaşmaya varmak için birbirine yaklaştırmaya çalıştığını ifade etti.
Bakıri Keni, “geçen hafta 4+1’e yapılan önerilerin, 6. Tur görüşmelerin varılan sonuçlarla ilgili İran İslam cumhuriyetinin tutumu ve görüşleri olduğunu” söyledi.
BERCAM nükleer anlaşma ortak komisyon oturumu Perşembe akşamı 4+1, AB ve İran temsilcileri ile düzenlenerek, İran’ın önerileri hakkında çeşitli alanlarda görüşülmesine karar verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.