Haberlerİran

Bakıri Keni’den karşı tarafların yükümlülüklerini çinememesi için güvence vermesine dair vurgu

Belçika temasları kapsamında Brüksel’de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni, Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu Koordinatörü Enrique Mora ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi.
Brüksel’de bulunan ve dün AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Mora ile biraraya gelen İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ali Bakıri Keni, yaptırımların etkin şekilde kaldırılması ve diğer tarafların kendi yükümlülüklerine bağlı kalması hakkında istişarede bulundu.
Belçika temasları kapsamında Brüksel’de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu Koordinatörü Enrique Mora ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi.

Bakıri Keni, Enrique Mora ile başarılı müzakerelerin temel unsurları hakkında ciddi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

İranlı yetkili, “Müzakerelerin Kasım ayı bitmeden önce başlaması konusunda mutabık kaldık. Kesin tarih önümüzdeki hafta açıklanacak.” dedi.

“Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP)” olarak adlandırılan İran Nükleer Anlaşması’nın tam olarak uygulanması ve ABD’nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı Viyana’daki görüşmelerde 6’ncı tur oturumu 20 Haziran’da sona ermişti.

Önceki ABD Bakanı Donald Trump, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018’de tek taraflı çekildikten sonra Tahran’a yönelik yaptırımları geri getirerek “azami baskı” politikasına başvurmuştu.

20 Ocak’ta görevi devralan Joe Biden yönetimi ise İran nükleer anlaşmasına geri döneceklerini ileri sürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.