AzerbaycanAvrupaErmenistan

Bakü ile Moskova, Karabağ’ı görüştü

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile Rusya Dışişleri Bakanı telefonda Karabağ bölgesindeki son durumu ele aldılar.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov bu görüşmede, Ermenistan askerlerinin dün sabah Gence, Mingeçevir ve Azerbaycan’ın diğer kentlerine füzeli saldırı düzenlediğini bildirdi.

Bayramov, Azerbaycan askerlerinin kendini korumak için Ermenistan’ın füze sistemlerini hedef aldığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da görüşmede, Karabağ bölgesinde Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışmaların sürmesinden endişeli olduğunu dile getirerek, Moskova’da yapılan ateşkes anlaşmasına uyulmasına vurgu yaptı.

Öte yandan, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, mevkidaşı Lavrov ile Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın ateşkes ihlalleri, sivillere yönelik saldırıları ve Terter’de cenaze törenine yönelik saldırısı konularını görüştü.

Bakan Çavuşoğlu, ayrıca Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek ve Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks’le de telefonda görüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.