Haberler

Başka çareleri kalmadı..Almanya Mart ayında İran’dan petrol ithalatına yeniden başladı..

İran’ın resmi IRNA haber ajansı tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir raporda aktarılan veriler, Almanya’nın Mart ayında İran’dan büyük bir petrol sevkiyatı teslim aldığını gösterdi.

Raporda, Almanya tarafından ithal edilen sevkiyatın yaklaşık 70.000 mt İran ham petrolü veya petrol ürünü içerdiğini gösteren Avrupa Birliği istatistik ajansı Eurostat’tan alınan verilere atıfta bulunuldu.

Almanya, Ekim 2018’de 10.000 mt’luk bir sevkiyatı teslim aldıktan sonra ve ABD’nin İran’ın nükleer programıyla ilgili uluslararası bir anlaşmadan çekilmesi ve ülkenin petrol ihracatına yaptırımlar getirmesinin ardından İran’dan ham petrol veya petrol ürünleri ithalatını durdurdu.

Eurostat rakamları, bu yıl AB ülkeleri tarafından İran’dan yapılan toplam petrol ithalatının 66.884 mt’a ulaştığını ve Almanya ve Bulgaristan’ın tek çekici alıcısı olduğunu gösterdi.

Rakamlar, AB’nin İran’dan yaptığı petrol ithalatının 2022’de 4.181 mt’a ulaştığını gösteriyor.

Rakamlar, AB devletlerinin, esas olarak Ukrayna’daki savaş nedeniyle şiddetlenen uluslararası enerji piyasalarındaki kriz nedeniyle ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına uyma konusunda giderek daha isteksiz hale geldiğini gösteriyor.

Bu, bazı AB ülkelerinin ülkeden ham petrol ve gaz ithal etmeye devam ederek Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan Batı yaptırımlarını görmezden gelmelerinden kaynaklanmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.