Irak

Basra’da iki gün önce 4 sivilin ölümüne neden olan patlamanın asıl hedefinin İstihbarat Servisi’nde çalışan subayın olduğu bildirildi

Irak Başbakanlık Askeri Sözcüsü Yahya Resul, Basra’da iki gün önce 4 sivilin ölümüne neden olan patlamanın asıl hedefinin İstihbarat Servisi’nde çalışan subayın olduğunu bildirdi.

Resul, resmi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Basra’daki patlamada hedef İstihbarat Servisi’nde çalışan ve 2019 gösterileri sırasında öldürülen gazeteci Ahmet Abdussamed’in katillerinin ortaya çıkarılması için sorguyu yürüten subaydı.” dedi.

Sözcü, patlamanın failinin yakında yakalanacağını söyledi.

Başbakan Mustafa el-Kazımi de Basra’daki patlamanın hedefinde göstericilerin öldürülmesinin perde arkasını inceleyen subayın olduğunu açıkladı.

Basra’da iki gün önce 4 kişinin ölümüne neden olan patlamanın arkasında Şii milis güçlerle ilişkisi olduğu iddia edilen “Ölüm Timleri” adlı grubun olduğu öne sürüldü.

Kerbela’da da geçtiğimiz günlerde göstericilerin öldürülmesi dosyasını inceleyen bir istihbarat subayı kimliği belirsiz silahlı kişilerce öldürülmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (14) içerik yüklenmiştir.