Filistin

Başyargıçlık Divanı: CEDAW’ın Bazı Maddeleri İslam Hukukuna Aykırı

Ramallah’taki Başyargıçlık Divanı Yargı Denetimi Heyeti Başkanı Abdullah Harb, Filistin Yönetimi’nin Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi (CEDAW)’ı bazı maddelerinin İslam hukukuna aykırı olduğunu bilerek imzaladığını söyledi.

Yargıç Harb, konuk olduğu “Haydi Ey Vatan” programında yaptığı açıklamada, 27 Nisan 2009’da resmi gazetede yayınlanan başkanlık kararnamesinin Filistin devleti tanınmadan önce CEDAW’ı Filistin anayasasına uygun olacak şekilde onayladığını ifade etti.

“İslam hukukuna aykırı maddelere bin kez hayır” dediklerini belirten Harb, Filistin anayasasının dördüncü maddesinin İslam hukukunun yasamanın kaynağı olduğunu açık ve net bir şekilde ifade ettiğini kaydetti.

CEDAW’da İslam hukukuna aykırı maddeler olduğuna dikkat çeken Harb, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın sözleşmeyi 2014 yılında hiçbir çekince koymadan imzalamasına bakmamak gerektiğini dile getirdi.

Harb, sözleşmenin 2’nci ve 16’ncı maddelerine birçok ülkenin çekince koyduğuna işaret ederek, “Erkek ve kadını nikâh akdinde nasıl eşit tutarız. Kadına da birden fazla erkekle evlenme ve gayri Müslim biriyle evlenme izni mi verelim?” dedi.

Evlilik yaşının yükseltilmesinin CEDAW ile ilgili olmadığını söyleyen Harb, Filistinli kız çocuklarına çocukluklarını yaşama fırsatı vermek için evlilik yaşının yükseltildiğini ve bunun ailenin yararına olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Nisan 2020 (41) içerik yüklenmiştir.