AmerikaDünya

Batı Asya’da Amerika’nın çöküş belirtileri

Dün 4 Kasım 2021, hş 13 Aban 1400, İran resmi takviminde “küresel istikbar ile ulusal mücadele” günü olarak adlandırılmıştır. Bu olayın sebebi ise İran’ın çağdaş tarihinde Amerikan karşıtı yaşanan olaylardır.

İran İslam inkılabının zaferinden 43 yıl geçerken Amerika’nın batı Asya’da çöküş belirtileri her zamankinden daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor. İran sadece bölgede değil dünyada Amerikan istikbarı ile mücadelede en önde olan ülkedir. Günümüzde küresel alanda Amerikan gücünün çöküşü ve bölgesel bazda da Amerika’nın Batı Asya’da çöküşünün diğer belirtileri gözler önüne seriliyor.
Amerika’nın Batı Asya bölgesindeki çöküşünün açık belirtilerinden biri, Washington’un terörist gruplar ile düğümlenmesi ve terörist hareketlerde bulunmasıdır. Kendini dünyada terörizm ile mücadele bayraktarı olduğu iddiasında olan Amerika şimdi bölgesel ve özellikle İran İslam cumhuriyetine karşı siyasetlerini yürütmek için terörist grupları kullanıyor ve bu yolda her türlü cinayeti işlemekten de çekinmiyor. Bunun en bariz örneği devrim muhafızları Kudüs eski komutanı korgeneral Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi başkanı eski yardımcısı Ebu Mehdi Muhendis’e Bağdat havaalanı yakınlarında düzenlenen terör saldırısı ve şehit edilmeleridir.
Amerika’nın Batı Asya bölgesindeki çöküşünün diğer belirtilerinden biri, bu ülkenin İnsansız Hava Aracı İHA’nın İran İslam cumhuriyeti silahlı güçleri tarafından düşürülmesidir. İran İslam Cumhuriyeti silahlı güçleri 20 Haziran 2019 tarihinde İran hava sahasına tecavüz eden Amerika’nın Global Hawk İHA’sını düşürdü. Global Hawk izinin sürülmesinin çok zor olduğu, Amerika’nın en modern İHA’larındandır. Amerikan İHA’sının İran silahlı güçleri tarafından düşürülmesi, Amerikan askeri gücünden korkulmadığını sergiledi.

Korgeneral Kasım Süleymani’nin şehadeti ardından İran silahlı güçlerinin Irak’ta Amerikan Ayn el-Esed hava üssüne füze saldırısı ise Amerika eylemlerinin özellikle İran’a karşı yapılan saldırıların batı Asya’da karşılıksız kalmayacağını gösterdi. Bu olay da Amerika’nın Batı Asya bölgesinde çöküşünün hızlandığını ispatlayan bir diğer olaydır.
Washington siyasetlerinin Batı Asya bölgesindeki çöküşünün bir diğer olayı, birkaç ay önce ve Amerika’nın kendi işgal güçlerini Afganistan ve Irak’tan mecburen çekmesi kararı çerçevesinde yaşandı. Amerikalı işgal askerleri 20 yıl zorba işgallerinin ardından büyük bir rezaletle Afganistan’dan kaçarcasına çekildiler. Afganistan’da Amerikalıların 20 yıllık işgali ve utanç verici kaçışlarının Afganlar için nasıl bir sonucu olduğu konusu bir yana, bu geri çekilmek, Amerikalıların Batı Asya’daki konumlarının zayıfladığını ve işgalin devam etmesinin tüm bölgede Amerikan karşıtı duyguların yayılmasına sebep olacağı kanaatine dönüşeceğinin farkında olduklarını gösteriyor.
Bu yüzden Amerika askeri güçlerini 2021’in sonuna kadar Irak’tan da çekme kararı aldı. aslında Amerika Batı Asya’da varlığını sürdürmenin bu ülke için güç kazandırmadığı gibi küresel düzendeki konumuna da darbe indireceği sonucuna vardığını gösteriyor, zira Amerika’nın siyasetleri ile mücadele, küresel bir gündem haline gelebilir.
Amerika meseleleri uzmanı Muhammed Ali Rencber Amerika’nın batı Asya’daki konumunun çöküşü hakkında yaptığı açıklamada, “Amerikalıların Afganistan’dan utanç verici çıkışı, Ayn el-Esed üssüne saldırı ve Global Hawk’ın düşürülmesi, Amerika’nın süper güç iddiası ve bir hegemonya olmasının yalan olduğunu ispatladı. Artık Batı Asya’nın Amerika olmaksızın daha iyi bir bölge olduğu kanısı oluşmuştur.”

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.