Ortadoğuİran

Batı Asya’da Amerika’nın İran karşıtı siyasetleri devam ediyor

Amerika savunma bakanlığı Batı Asya bölgesinde İran karşıtı siyasetlerinin devam ettiğini belirtti.

Amerika savunma bakanı Lioyd Austin dün Senato toplantısında yaptığı açıklamada 2022 savunma bakanlığı bütçesinde Batı Asya’da İran’a karşı siyasetlerin devam etmesi için bazı kaynakların ayrıldığını duyurdu.
Fakat Amerika’nın batı Asya bölgesindeki girişimleri ve bölge halkının insan haklarını ihlal etmesi tüm çevrelerce biliniyor. Nitekim Washington’un maddi ve manevi destekleri Arabistan’ın Yemen’e saldırı ortamını hazırladı, Birleşmiş Milletler’in belirttiğine göre bu savaş en kötü insani faciaların yaşanmasına sebep olurken yoksul Yemen ülkesinde gıda ve ilaç kıtlığına sebep olmuştur.
Savaş hakkında gündemin saptırılması, hayali düşman yaratmak ve Irak’ta kitle imha silahların yok edilmesi iddiası ile Amerika 2003 yılında Irak’a saldırı bahanelerini oluşturdu; bu savaş boyunca yaklaşık bir milyon insan hayatını kaybederken 4 milyon kişi de evinden barkında oldu ve ülkenin yıkımına ve enkaza çevrilmesine sebep oldu.
Washington, nefsi müdafaa bahanesi ile Siyonist rejimin Filistin halkına karşı cinayetlerine destek verirken geniş çaplı askeri ve mali desteğini de korsan rejimden esirgemiyor.
Bu arada uluslararası toplum Amerika’yı dünyada işlediği cinayetler nedeni ile şimdiye kadar cezalandıramamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (23) içerik yüklenmiştir.