Birleşik Arap EmirlikleriAvrupaİnsan HaklarıİranOrtadoğu

Batı medyası ünlü dolandırıcının İran’dan kaçmaya çalışırken yakalandığını ‘işkenceyle komaya girdiğini’ iddia etti…

Press TV’nin haberine göre, Batı medyasına ve insan hakları aktivistlerine göre, işkenceyle komaya girdiği iddia edilen Hassan Firouzi, 27 Ocak’ta İran’dan deniz yoluyla kaçmaya çalışırken yakalandı.
22 Ocak’ta Suudi destekli Iran International , Firouzi’nin kanama ve tedaviye erişimin olmaması nedeniyle komaya girdiğini bildirdi. Görüntüler onu yaralı ve baygın halde gösteriyor.

Bu arada İran devlet medyası, Firouzi’nin “tamamen sağlıklı ve sağlıklı bir durumda” yakalandığını bildirdi.

Firouzi, batıdaki İran karşıtı haberlerden yararlanarak İran’daki borç verenlerinden kaçmak amacıyla diğer insanlara borçlu olduğu büyük meblağlar nedeniyle tutuklanmasına, idam cezasına çarptırılmasına ve işkenceye dair sahte bir hikaye yarattığını itiraf etti.

“Onun hikayesi, Batı askeri-sanayi kompleksinin uzantısı olan Batı medyasının, zamanın eskittiği “rejim değişikliği” gündemini zorlamak için ülkede gelişen olaylar hakkındaki gerçeği nasıl küstahça manipüle ettiğinin ve çarpıttığının arketip bir örneğidir” diye yazıyor.
IHRM de 9 Ocak’ta onun uydurma hikâyesini şöyle aktardı: “Hasan, Evin Hapishanesinden yaptığı son telefon görüşmesinde İran halkından kızını görebilmesi için mümkün olan her şeyi yapmasını istedi. son bir kez.
“Birleşik Krallık’ta hikayeyi yayınlayarak şunları söyledi: “Kana susamış İslam Cumhuriyeti güçlerinin başını çektiği şeytani İran rejimi, Hassan Firouzi’ye yalnızca infazı sırasında daha az hasta görünmesi için tıbbi bakım sağlıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.