BelarusAvrupaDünyaHaberler

Batı’nın Belarus’u başka bir Ukrayna’ya dönüştürmeye çalışması hakkında uyarı

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei son sıralarda Russia Today-RT televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin Minsk hükümetine baskı yapmaktan esas amaçlarının Rusya olduğunu belirtti.

Belarus Dışişleri Bakanı Makei verdiği demecinde, Rusya’nın küresel bir güç haline geldiğine işaretle, Batılıların Rusya’yı zayıflatma doğrultusunda Belarus’u “başka bir Ukrayna”ya dönüştürmek peşinde olduğunu, ardından aynı planı Rusya konusunda da hayata geçirmeye çalıştıklarını vurguladı.
Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei, Belarus aleyhinde hasmane girişimlerde bulunanların hedefinin, bu ülkeyi bir başka Ukrayna haline getirmek olduğunu düşündüğünü, bu nedenle giderek Belarus aleyhindeki açıklamaların hız kazandığını vurguladı.
Mevcut durumda Batılıların amacı ilk etapta Belarus değil, Rusya’dır, çünkü Batılı ülkelerin gözleri önünde adeta  küresel bir güce dönüşmüş ve Batılıları derinden endişelendirmiştir.
Belarus Dışişleri Bakanı’nın söz konusu uyarısı, AB ve ABD dahil Batılıların son aylarda Minsk’e artan baskı ve hasmane eylemlerine göre, anlaşılıyor. Belarus Dışişleri Bakanı’nın bu ülkeyi bir başka Ukrayna’ya benzetme çalışmalarına ilişkin sözlerden amacı, Rusya karşıtı cepheye yani Batı bloğuna pratik olarak katılan Ukrayna gibi, Belarus’un da yönetim ve devlet başkanının değişmesiyle Rusya karşıtı yeni bir üsse dönüşebileceğidir.
Belarus’ta Ağustos 2020 devlet başkanlığı seçimlerinde Alexander Lukashenko’nun yeniden devlet başkanı seçilmesinden sonra ülkede geniş çaplı protesto eylemleri başladı ve muhalifler, Belarus cumhurbaşkanı Lukaşenko’dan iktidarı bırakmasını istediler.
Ancak Batı’nın yoğun desteğiyle düzenlenen protesto eylemleri ve gösteriler bir yere varmadı. Batılılar her daim, Belarus’taki protesto eylemlerini Doğu Avrupa’da ve Rusya’ya karşı makro hedeflerini hayata geçirmek için eşsiz bir fırsat olarak görmekte.
Bu doğrultuda, ABD ve AB, kadife devrimi planı çerçevesinde eylemcileri destekleyip, hedef ülkelerin iç işlerine yönelik müdahale sürecini siyasi baskı ve yaptırımları arttırmak suretiyle tırmandırmış bulunuyor.
ABD ve AB, eşzamanlı olarak, Lukaşenko’yu Belarus’un seçilmiş devlet başkanı olarak resmiyete tanımadıklarını deklare etmiştir.
Buna karşı, Belarus devlet başkanı Lukaşenko, Batı’nın kendi ülkesine karşı komplosundan söz edip, bu tutumu kınamıştır.
Siyasi meseleler uzmanlarından Artyom Shraibman , Belarus ve Batı ilişkilerindeki gergin duruma işaretle, bu krizin ilk olduğunu ve nereye varacağını kestirmenin zor olduğunu, mutlaka Minsk’in uluslararası arenada daha ciddi davranacağının kesin olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda, Alexander Lukaşenko 2 Temmuz tarihinde bu ülkenin bağımsızlığı günü dolaysıyla yaptığı konuşmada, Belarus’ta darbe girişimi peşinde olan isyancı grupların çökertildiğini ifade etti.
Batı’nın artan ve devam eden siyasi, ekonomik ve askeri baskısı karşısında Rusya ise Belarus yönetimi ve devlet başkanını güçlü şekilde desteklemekte. Rusya’nın Belarus’a desteği, Batılı ülkelerin agresif amaçlarına karşı koymak ve Batı karşıtı bir hükümeti himaye etme doğrultusundadır.
AB ve ABD, Lukaşenko hükümetini devirmekle, Rusya’nın komşusu olan bu ülkede Batı yanlısı bir devlet başkanını iktidara getirmeye, böylece Rusya’ya yönelik kuşatma alanını daraltmaya çalışıyor.
Belarus yönetiminin Batı’nın yoğun siyasi, askeri ve ekonomik baskısı karşısında gösterdiği direniş, Batılıların jeopolitk öneme sahip olan doğu Avrupa ülkelerinden plan bu ülkeye yönelik sözkonusu senaryonun hayata geçirmesini ciddi engelle karşı karşıya getirmiş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.