Belarusİran

Belarus, İran’ın ticari ilişkilerin gelişmesini sıcak karşıladı

Belarus Sanayi Bakan Yardımcısı, İran Ticaret Geliştirme Kurumu Başkanı’nın ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için özel önerisini sıcak karşıladı.

İran-Belarus 15. Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu koordinasyon toplantısı bugün İran Ticaret Geliştirme Kurumu Başkanı ve Sanayi Bakan Yardımcısı Alirıza Peymanpak ve Belaruslu mevkidaşı Haritonçik’in katılımıyla video konferans aracılığıyla düzenlendi.

Görüşmede, iki taraf Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun bu sene yaz aylarında Minsk’te düzenlenmesini kararlaştırdılar.

Toplantıda, İran Ticaret Geliştirme Kurumu Başkanı, iki ülkenin 40 milyonluk ticaret hacmini çok düşük niteleyerek, bu rakamın kabul edilir bir rakama yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Peymanpak ayrıca, iki ülkenin kuzey-güney koridoru oluşturma noktasındaki işbirliğine dikkat çekerek, Belarus’un İran üzerinden kendi ürünlerini, Fars Körfezi ülkeleri, Hindistan ve Doğu Afrika’ya gönderebileceğini ifade etti.

Görüşmede, Belarus Sanayi Bakan Yardımcısı, İran Ticaret Geliştirme Kurumu Başkanı’nın ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için özel önerisini sıcak karşılayarak, İran’ın çok iyi deneyimlerinin ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (16) içerik yüklenmiştir.