BelarusUkrayna

Belarus, Ukraynalı diplomatları sınır dışı ediyor

Belarus, Ukraynalı 8 diplomatı casusluk yapmakla suçladı ve ülkeyi terk etmelerini ve Ukrayna’nın Brest’teki konsolosluğunu kapatmalarını istedi.

Reuters’e göre, Ukrayna’nın Blarus’taki büyükelçiliği, büyükelçi dahil bir kaç personelle açık kalacak.

Bu arada Polonya 45 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan ederek sınır dışı kararı aldı. Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu kişilerden birinin 48 saat, diğerlerinin beş gün içinde ülkeyi terk etmesinin istendiği bildirildi.

Polonya istihbarat teşkilatı ise söz konusu kişilerin Rus Büyükelçiliği içinde istihbarat servislerine çalışan Ruslar ve değişik diplomatik statülerdeki Büyükelçilik çalışanları olduğunu açıkladı.

Polonya İçişleri Bakanı ve istihbarat servisleri koordinatörü Mariusz Kaminski de “diplomat olduğu görünümü veren 45 Rus casusun” sınır dışı edilmesine karar verildiğini bildirerek “Tam bir tutarlılık ve kararlılıkla Polonya’daki Rus istihbaratçılarını dağıtıyoruz” ifadesini kullandı.

Polonya’nın hamlesine Rusya’nın yanıtı gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Polonya’nın kararına “uygun bir karşılık verileceği” bildirildi. Rusya’nın Polonya Büyükelçisi Sergey Andreyev de Polonya hükümetinin suçlamalarının hiçbir dayanağının bulunmadığını belirterek Rusya’nın misilleme hakkını saklı tuttuğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (16) içerik yüklenmiştir.