Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Benat ailesi: er-Rimavi’nin tutuklanması baskıcı politikaların dışa vurumudur

İşgal altındaki Batı Şeria’nın El-Halil kentinde Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra dövülerek öldürülen Filistinli siyasi muhalif Nizar Benat’ın ailesi, Benat’ın cenaze töreninde verdiği Cuma hutbesi sebebiyle tutuklanan Filistinli gazeteci Alâ er-Rimavi’ye desteklerini açıkladı.

Nizar Benat’ın kardeşi Gassan Benat, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, gazeteci Alâ er-Rimavi’nin tutuklanmasının, Filistin halkının tüm talep ve hedeflerini hiçe sayan siyasi yönetimin baskıcı politikalarının bir parçası olduğunu belirtti.

Siyasi sistemin, Filistin halkına yönelik baskıcı uygulamalarında dibe vurduğuna dikkat çeken Gassan Benat, “Nizar Benat ailesi olarak, sevgili gazeteci Alâ er-Rimavi ve Prof. Gassan es-Sa’di ile tam dayanışma içindeyiz. Onlar bizim kardeşlerimiz ve şehit Nizar Benat’ın dava arkadaşlarıdır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Benat, er-Rimavi’nin de Nizar Benat gibi Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından katledilmesinden endişe duyduklarını vurguladı.

Diğer taraftan “Adalet İçin Avukatlar” Grubu’nun bildirdiğine göre, Filistinli gazeteci Alâ er-Rimavi, dün (4 Temmuz Pazar) sabah ifade vermeye gittiği sırada gözaltına alınarak el-Halil Savcılığı’na sevk edilmesini protesto için açlık grevine başladı.

Ne ile suçlandığı konusunda kendisine bilgi verilmediğini belirten er-Rimavi, muhalif aktivist Nizar Benat’ın öldürülmesinin ardından el-Halil kentindeki Vasaya’r-Rasûl Camii’nde verdiği Cuma hutbesi sebebiyle ifade vermeye çağrılmış olabileceğini söylemişti.

Bu arada, er-Rimavi ailesi yayınladığı bildiride, oğulları Alâ er-Rimavi’nin gazeteci olarak görevini yaptığını, Filistin Anayasası’nın garanti altına aldığı düşünce ve ifade özgürlüğünü savunduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.