Haberler

Beqaye Hamane: Görevimiz, yanlış rivayetlerden gerçeği açıklamaktır

İran’ın Cenevre’deki BM Ofisi ve uluslararası kuruluşların daimi temsilcisi ve büyükelçisi, “Bizim görevimiz, yanlış anlatılar arasından gerçeği açıklamaktır; onlar İsrail rejiminin işlediği cinayetlerin kurbanlarını, katilleriyle aynı kefeye koyan bir hikaye uydurmuşlardır”açıklamasında bulundu.

İRNA ajansına göre, Hamane, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin büyükelçileri, Siyonist rejimin Filistin’in mazlum halkına karşı işlediği suçları araştırmak üzere BM Soruşturma Komisyonu üyeleriyle Cenevre’de bir araya geldi.

İran’ın büyükelçisi ve Cenevre’deki BM Ofisi daimi temsilcisi İsmail Begaye Hamane, Siyonist rejimin İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndaki vahşetini, İsrail apartheid rejiminin insan hakları ve insani haklarını olarak niteledi.

Baqaye Hamane şöyle dedi: Gerçeği yanlış rivayetler arasında açıklamak hepimizin görevidir; Bu iğrenç suçların kurbanlarını katilleriyle aynı kefeye koyan bir anlatı, şaşırtıcı derecede insancıl, yasal olarak temelsiz ve ahlaki olarak utanç vericidir; Bu nedenle, adaletin sesini yükseltmeli ve savaş suçlarının, insanlığa karşı suçların ve ağır insan hakları ihlallerinin işlenmesine izin vermemeliyiz.

Siyonist rejimin Gazze’de ve Filistin’in diğer bölgelerinde devam eden suçları nedeniyle, İslam ülkelerinin talebi üzerine 27 Mayıs 2021’de İnsan Hakları Konseyi’nin özel bir toplantısı yapıldı.

Buna göre, Siyonist rejimin Filistin’deki cinayetlerini araştırmak üzere üç uluslararası hukukçudan oluşan bir komisyon kuruldu.

Soruşturma Komisyonu’nun önümüzdeki yıl (2022) Haziran ayında İnsan Hakları Konseyi’ne bir rapor sunması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.