Amerika

Bernie Sanders: 50 kişinin serveti ABD halkının servetinin yarısına eşit

ABD’li Demokrat Senatör Bernie Sanders, ABD’de en zengin 50 kişinin servetinin ülkedeki 165 milyon kişininkine eşit olduğunu belirterek bu eşitsizliği şiddetle eleştirdi.

ABD genelinde yüzbinlerce Amazon işçisi herhangi bir sendikaya sahip değil. Vermont Senatörü Bernie Sanders, Alabama ziyareti sırasında Amazon yöneticilerinden biri, “Eğer saatlik 15 dolar ücret ve sağlık sigortası hakkında konuşma dinlemek istiyorsanız, Sanders geliyor ama saatlik 15 dolar ve sağlık sigortası istiyorsanız, Amazon alım yapıyor” paylaşımını yapmıştı.

Bu arada Bloomberg’in ABD Merkez Bankası verilerine dayandırdığı bir haberde, 2020’nin ilk yarısında ülkedeki zenginlik dağılımının büyük bir eşitsizlik gösterdiği kaydedildi.

Haberde, Amerikalıların en zengin yüzde 1’lik kesiminin toplam mal varlığının 34,2 trilyon dolar, yüzde 50’lik en yoksul kesimin ise toplam mal varlığının 2,08 trilyon dolar olduğu bildirildi.

Ülkedeki en zengin 50 kişinin toplam servetinin ülkenin yarısı olan 165 milyon kişininkine denk geldiği belirtilen haberde, 50 zenginin 2020 başından bu yana servetini 339 milyar dolar artırdığı kaydedildi.

Haberde, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) geniş kesimleri yoksullaştırdığı, küçük bir milyarder sınıfını ise orantısız bir şekilde ödüllendirdiği aktarıldı.

Varlık araştırma şirketi Wealth-X’in dün yayınlanan raporunda da servetleri en az 30 milyon dolar olan en zengin Kuzey Amerikalıların, salgın öncesindeki servetlerinin çoğunu yeniden elde ettiği belirtilmişti.

Söz konusu zenginlerin kolektif net servetlerinin, mart ayı sonundan ağustos sonuna kadar olan süreçte yüzde 37 artarak yaklaşık 12,5 trilyon dolara ulaştığı kaydedilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.