SuriyeAmerika

Beşar El Caferi: ABD’nin Suriye ve bölgeye yönelik politikası gerçekçi değil

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’nin ülkesine ve bölgeye yönelik politikalarının gerçekçi olmadığını söyleyerek, ülkenin Irak ve Suriye’de hala IŞİD kartını kullandığını söyledi.

El-Meyadin Haber Kanalına göre, Beşar el Caferi, Suriye’nin teröre karşı büyük bir zafer elde ettiğini, ancak savaşın henüz bitmediğini belirterek, Suriye halkının kararının Suriye topraklarındaki herhangi bir işgalcinin kalmaması üzerine olduğunu söyledi.

Ülkesine yıllarca süren savaş ve terörün dayatılmasına değinen ve son on yılı Suriye için “ateş ve savaş on yılı” olarak nitelendiren Caferi, “İşgal olmadan Suriye’de savaşın sona ermesinden bahsetmek mümkün değil.” dedi.

El Caferi, Batı’nın Suriye’ye yönelik eyleminin, Batı’nın bölgedeki planlarının başarısız olması nedeniyle Şam’la bir tür anlaşma olduğunu söyleyerek Batı’nın ülkesine yönelik düşmanca politikalarını kınadı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, ülkesinin Rusya ile ilişkisini tarihi olarak nitelendirdi ve Şam’ın Moskova ile ilişkilerinin müttefik olduğunu ve Moskova ile Siyonist rejim de dahil olmak üzere çeşitli konuları ele almak için koordinasyonun günlük olarak yürütüldüğünü vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı ayrıca İran İslam Cumhuriyeti ile olan ilişkiyi müttefik bir ilişki olarak nitelendirdi ve Suriye’nin ilk kez İran ile bir Arap paktı kurmayı başardığını söyledi.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşüyle ​​ilgili bazı açıklamalara tepki gösteren Caferi, “Suriye Arap Birliği’nden ayrılmadı çünkü Suriye kurucularından biri” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.