SuriyeRusya

Beşşar Esad: Batı’nın Rusya Üzerindeki Baskısı, Rusya’nın Önemli ve Aktif Rolüne Bir Tepkidir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bugün Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in özel elçisi Alexander Lavrentiev ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmede, bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler ve ortak çıkarları ilgilendiren siyasi meseleler ele alınırken, Suriye-Rusya ikili işbirliğinin alanları ve bu işbirliğinin terörizme karşı kazanılan zaferlerdeki olumlu yansımaları ve Suriye topraklarının çoğuna güvenlik ve istikrarın geri dönüşü ele alındı.

Suriye Cumhurbaşkanı el Esad, birçok dosyada Rusya’nın maruz kaldığı Batılı baskıların, Rusya’nın uluslararası arenadaki önemli ve etkin rolüne, uluslararası hukuku savunmasına, bazılarının izlediği ahlaksız politikalar ve Batılı ülkelerin diğer ülkeleri ve halkının iradesini kontrol etmek için kaos yaratma girişimleri karşısındaki duruşuna bir tepki olarak geldiğini değerlendirdi.

Lavrentiev de, Putin’in Cumhurbaşkanı Esad’a ve Suriye halkına selamlarını iletirken, Rusya Federasyonu’nun Suriye ile ilişkilerin sürekli olarak geliştirilmesine, her iki taraftaki kurumlar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine ve Suriye halkının savaşın etkilerini aşmalarına yardımcı olacak her konuda desteklenmesine özel önem verdiğini vurguladı. Lavrentiev ayrıca, Suriye’nin zaferleri ve halkının topraklarını savunma ve ülkelerini yeniden inşa etme iradesinin bir sonucu olarak, Suriye’nin Arap arenasındaki önemli rolünü oynamaya geri döndüğüne dair göstergelerden ülkesinin memnuniyetini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (78) içerik yüklenmiştir.