AvrupaKuzey Amerika

Biden: Rusya ile çatışma aramıyoruz, istikrarlı ilişkiler istiyoruz

ABD Başkanı Joe Biden, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşmede ‘ABD’nin Rusya ile çatışma peşinde olmadığını’ söyleyeceğini belirtti.

İngiltere’deki ABD üssündeki askerlere konuşan Biden, başladığı ilk yurtdışı gezisi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini belirterek, “Rusya ile çatışma arayışı içinde değiliz. Stabil, öngörülebilir ilişkiler arıyoruz. Uluslarımız, diğer şeylerin yanı sıra stratejik istikrar konusunda büyük sorumluluk paylaşıyor” diye konuştu.

Bu sorumluluğa tüm ciddiyetle yaklaştığını söyleyen Biden, “Ancak Rus hükümetinin zararlı eylemlere karışmasına ABD’nin güçlü ve anlamlı yanıt vereceğini açıkça belirttim” diye ekledi.

ABD Başkanı Joe Biden, üç gün önce yaptığı açıklamada da, Rusya lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşme öncesinde Washington’un Moskova ile çatışma aramadığını, aksine istikrarlı ilişkilerden yana olduğunu belirtmiş, aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğine yönelik iddia edilen meydan okumalara da yanıt vermeye hazır olduğunu vurgulamıştı.

Cenevre’de 16 Haziran’da yapılması planlanan Rusya-ABD zirvesine ve öncesinde Brüksel’de 14 Haziran’da planlanan NATO Zirvesi’ne geri sayım sürerken ABD Başkanı Joe Biden’den kritik bir açıklama geldi.

Stratejik Saldırı Silahlarının Yasaklanması Anlaşması’nın (START-3) uzatıldığını anımsatan ABD Başkanı, “Rusya ile stratejik istikrar ve silah kontrolü gibi konularda çalışabileceğimiz, istikrarlı ve öngörülebilir ilişkiler istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise daha önce Joe Biden ile yapacağı görüşmede Rusya ile ABD arasındaki ilişkileri normalleştirmenin yollarını bulmaya çalışmak gerektiğini ifade etmişti.

Görüşmeye ilişkin beklentilerini dile getiren Putin, “Olumlu sonuçlar bekliyorum. Rusya-ABD ilişkilerini normalleştirmek ve sadece ülkelerimizin değil, tüm uluslararası topluluğun karşı karşıya olduğu sorunları çözmek için yeni adımları atmaya yönelik koşulların oluşmasını umuyorum” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.