AmerikaRusya

Biden ve Putin salı günü çevrimiçi görüşecek

ABD başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya-Ukrayna sınırında gerilimin arttığı bir zamanda Salı günü video konferans üzerinden bir görüşme yapacağı bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus Interfaks haber ajansına yaptığı açıklama, görüşme planını doğruladı. Peskov, görüşmenin Salı akşamı yapılacağı bilgisi verdi.

Beyaz Saray’dan ise Kremlin’in açıklamasıyla ilgili henüz bir yorum gelmedi. Peskov, görüşmenin ne kadar sürecine iki liderin karar vereceğini söyledi.

Kremlin, Biden ve Putin’in, görüşmelerinde Ukrayna konusunun yanısıra ikili ilişkileri ve Haziran ayında Cenevre’deki buluşmalarında varılan anlaşmaların uygulanmasını masaya yatıracaklarını kaydetti.

Biden Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yla sınırında gerilimi tırmandırmasını “çok çok zor” hale getirecek bir dizi girişimin hazırlığında olduğunu belirtmişti.

Ukrayna’nın doğu sınırında yaşanan durum, Moskova’nın komşusunu işgale hazırlandığı yönündeki endişeleri arttırdı. Konu bu hafta yapılan NATO dışişleri bakanları toplantısının da ana gündem maddesiydi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı, gerilimin tırmandırmanın bedelinin yüksek olacağı yönünde uyardı.

Moskova ise bu suçlamaları reddediyor ve ABD ile Ukrayna’nın kendilerinin saldırı hazırlığında olabileceğini öne sürüyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “saldırgan eylemler” planladığı yönündeki “kanıtlardan derin endişe duyduğu” açıklamasını yaptı. 

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov da dün, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınında 94 binin üzerinde asker yığdığını söylemişti. Reznikov, bu durumun, Ruslar’ın Ocak ayı sonunda büyük bir askeri operasyona hazırlanıyor olabileceğine işaret ettiğini belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.