Amerikaİran

Biden’ın İran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası hükümlerine muhalefeti

Beyaz Saray, ABD Başkanı’nın İran’ın askeri yetenekleriyle ilgili Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın bir maddesine karşı olduğunu duyurdu.

Sputnik’e göre, Beyaz Saray Cumartesi günü ABD Başkanı Joe Biden’in Ulusal Savunma Yasası’nda (NDAA) İran’ın askeri yeteneklerini bildiren bir maddeye karşı çıkan bir bildiri yayınladı.

Muhalefetini açıklayan Biden, “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndaki bazı hükümler, departmanların ve yürütme kurumlarının son derece hassas gizli bilgiler içeren belirli komitelere raporlar sunmasını gerektiriyor; Önemli istihbarat kaynaklarını veya askeri eylem planlarını ortaya çıkarabilecek bilgiler dahil.” dedi.

Biden şöyle dedi: “ABD Anayasası, Başkan’a bu tür hassas bilgilerin ifşasını engelleme ve ulusal güvenliği koruma sorumluluğunu yerine getirme yetkisi veriyor.”

Açıklama, Washington’un İran’ın muhtemel ”tehdidi”ne karşı koymaya kararlı olduğuna dair tekrarlanan ve ısrarlı iddiaları üzerine Joe Biden tarafından yapıldı.

Geçen Pazartesi günü, ABD Başkanı Joe Biden, 2022 için 770 milyar dolarlık askeri bütçe tasarısını yasalaştırarak imzaladı.

2022 tarihli NDAA (Askeri Askeri Bütçe) Yasası, bu ayın başlarında ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’nun çoğunluğu tarafından zaten onaylanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.