Filistinİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

Binlerce Kanadalı ırkçı İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etti

Kanada’nın başta Toronto olmak üzere birçok kentinde binlerce kişi ırkçı İsrail’in Doğu Kudüs ve Gazze’deki saldırılarını protesto etti.

Terör rejimi İsrail’in Doğu Kudüs ve Gazze’deki saldırılarına karşı, Filistin tarihinin önemli dönüm noktalarından Nekbe’nin yıl dönümü olan 15 Mayıs’ta Kanada’nın birçok kentinde binlerce kişinin katılımıyla eş zamanlı protestolar düzenlendi.

Toronto’da Belediye Başkanlığı binası önündeki Nathan Phillips Meydanı’nda yerel saatle 19.00’da başlayan gösteriye, on binden fazla kişi katıldı.

Protesto öncesinde yapılan konuşmalarda, bunun Yahudi karşıtı değil, anti-siyonist bir eylem olduğu belirtildi.

Kanada hükümetinin şimdiye kadar Filistin’de yaşananlara tepki vermemesi nedeniyle, gösteriye katılanlardan Kanada bayrağı yerine sadece Filistin bayraklarını taşımaları istendi.

“Özgür Filistin”, “Şeyh Cerrah’ı kurtarın” ve “Filistin, Kudüs ve Gazze özgür olacak” pankartları taşıyan göstericiler, akşam namazlarını da meydanda cemaatle kıldı.

Toronto polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve Kanadalıların da destek verdiği protestolar, yerel saatle 21.00’de okunan Fatiha suresinin ardından olaysız sona erdi.

Öte yandan, muhalefetteki Yeni Demokrat Parti’nin lideri Jagmeet Singh, Başbakan Justin Trudeau’ya çağrıda bulunarak, Kanada Federal Parlamentosunun Filistin gündemi ile acil toplanmasını istedi.

Almanya, Hollanda, İsveç ve Yunanistan’da ırkçı İsrail’in Gazze ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları protesto edildi.

Bu arada Pakistan, Türkiye, Libya gibi İslam ülkelerinde de ırkçı İsrail’in saldırıları protesto edilerek kınandı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.