İranAsya

Birleşmiş Milletler: İran, sığınmacılara ev sahipliği yapmakta örnek bir ülkedir

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Afgan mültecilerin dünyadaki durumuna ilişkin yayınladığı bir raporda, İran İslam Cumhuriyeti’nin 3.6 milyon Afgan mülteciye ev sahipliği yapma çabalarına övgüde bulundu ve İran’ı mültecilere ev sahipliği yapmada model bir ülke gösterdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) bu raporda Afgan çocukların İran okullarında rahatlıkla eğitim imkanları olduğunu gösteren görüntüler yayınlarken, ”Dünya, İran’ın 40 yılı aşkın süredir milyonlarca Afgan mülteciye yaptığı evsahipliğini, katkısını ve rolünü unutmamalıdır” dedi.

Bu arada, bir hafta süren İran ziyaretini kısa süre önce tamamlayan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Asya-Pasifik Bölümü Direktörü Indrica Ratatouille şunları söyledi: “Tüm uluslararası aktörler Afganistan ile kalıcı barışın sağlanması için çabalarının yanı sıra Afgan mültecileri barındıran ülkelere de destek sağlamaya devam etmeliler.”

Ratatouille, “Afgan mültecilerin İran eğitim sistemindeki varlığı ve faaliyetleri, bankacılık hizmetlerine erişim ve bu sektörde çalışmanın, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afgan mültecilere diğer ülkelere örnek teşkil eden destek ve yardımları arasındadır.” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) daha önce bir raporda İran’da yasal olarak yaşayan yaklaşık bir milyon kayıtlı Afgan mülteci olduğunu belirtmişti. Yaklaşık iki milyon Afgan mülteci de İran’da yasadışı ve kimlik belgeleri olmadan yaşıyor.

Afgan göçmenlerin İran’da hem yasal hem de yasadışı eğitimleri ücretsiz ve her hangi bir ayrım olmadan sağlık hizmeti alıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.