Venezuela

Birleşmiş Milletler: Maduro, Venezuela’nın Cumhurbaşkanıdır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Nicolas Maduro’yu Venezuela halkının cumhurbaşkanlığı için yasal temsilcisi olarak tanıdı.

Venezuela devlet televizyonuna göre, Venezuela’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Samuel Moncada Çarşamba günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Nicolas Maduro hükümetini Venezuela’nın 2020-2025 dönemi için tek yasal temsilcisi olarak tanıdığını bildirdi.

Moncada, bunu ABD Başkanı Donald Trump’ın sömürge maceraları için bir yenilgi ve Venezuela’nın egemenliği ve bağımsızlığı için bir zafer olarak nitelendirdi ve bunun “Birleşmiş Milletler ve insan hakları için büyük bir zafer” olduğunu söyledi.

Bu nedenle, uluslararası toplumun 193 üye devletinin bulunduğu BM Genel Kurulu, ABD’nin Venezuela halkının iradesine karşı diğer yetkilileri ve siyasi temsilcileri dayatma çabalarına şiddetle karşı çıktı.

2018 cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Maduro, 2019-2025 dönemi için ülkenin cumhurbaşkanı seçildi ama Amerika, Maduro’nun cumhurbaşkanlığını reddederek onu devirmeye çalıştı ve muhalefete açıkça destek verdi ama ABD’nin bu siyasetleri de işe yaramadı

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.