Kuzey AmerikaFilistinİşgalci İsrail Rejimi

Blinken’in ABD’nin Filistin’e yardımı konusundaki abartısı

ABD Dışişleri Bakanı, ABD’nin önümüzdeki günlerde Filistin halkına 360 milyon dolarlık yardım yapacağını iddia etti.

Mısır’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, böyle bir iddiada bulunurken, ABD,  siyonist rejimin Filistinlilere yönelik vahşi saldırıları sırasında İsrail’e 735 milyon dolar silah satış anlaşmasını onaylamıştı.

Terör rejimi İsrail’in Batı Yaka’da ve Kudüs’te yeni işgal girişimleri ve Gazze’ye saldırılarının ardından Gazze’deki Filistinli direniş gruplarının roket ve füze saldırıları karşısında terör rejimi İsrail, ateşkesi kabul etmek zorunda kalmış ve böylece direnişten ağır bir yenilgi almıştı.

İsrail-Filistin krizinde terör rejimi İsrail’e açık destek veren Joe Biden yönetimi, Filistin’e sağlayacağı ekonomik desteklerle “hasar kontrolü” yapmak ve Filistin yönetimiyle ilişkilerini tazelemek için harekete geçtiğini ileri sürüyor. 

4 günlük Orta Doğu turuna çıkan ve dün Filistin Özerk Yönetimi  Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinde Filistin’e ekonomik destek sözü veren Blinken,  konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında,  Filistin için toplamda 360 milyon doları bulacak yardım paketi hazırladıklarını ve bu pakete Gazze ve Batı Şeria’ya 38 milyon dolarlık yeni insani yardımın da eklendiğini belirtti.

Söz konusu desteklerin Filistin yönetimine ve Filistin halkına ulaştırılacağını iddia eden Blinken, Hamas’ın bu yardımlardan hiçbir şekilde pay almayacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.