AvrupaİranKuzey Amerika

Blinken’in İran’ın nükleer programıyla ilgili yeni iddiası

Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken Brüksel’de dört Avrupa ülkesinin Dışişleri Bakanları ile düzenlediği oturumunda, Washington yönetimi illegal bir şekilde Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasından çekilmesine işaret etmeksizin İran’ın nükleer programı hakkında yeni bir iddiayı ortaya attı.

Perşembe günü Almanya, Fransa, Britanya ve İtalya Dışişleri Bakanları ile Brüksel’de düzenlenen NATO paktının oturumunda görüşen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İran’ın uranyumu yüzde 60 zenginleştirme açıklaması kışkırtıcı bir açıklama olduğunu iddia etti.

Amerikalı Bakan Blinken’in İran’ın kararını kışkırtıcı nitelemesi, geçen Pazar günü İran’ın Natanz nükleer tesislerinde bir sabotaj gerçekleştiği ve terör saldırısında hiç bir tepki göstermediği bir sırada gündeme geliyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve nükleer baş müzakereci Seyyid Abbas Irakçi İran’ın nükleer tesislerinde Çarşamba gününden itibaren uranyumu yüzde 60 zenginleştirme çalışması başlayacağını açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK da bir açıklama yaparak konuyu doğruladı. UAEK, Tahran yönetimini kararını önceden bu kuruma bildirdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.