HaberlerAfganistanDünyaİranOrtadoğu

BM: 515 bin Afgan ülkesini terk edebilir

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre, Afganistan sınırlarında beklenen kitlesel sığınmacı göçü henüz oluşmadı, ancak yıl sonuna kadar 515 bin Afgan topraklarını terk edebilir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği‘nin (UNHCR) Cenevre’deki merkezinden yapılan açıklamada, Afganistan’da bu sene sonuna kadar 515 bin kişinin topraklarını terk edebileceğinden yola çıkıldığı belirtilirken, ülkedeki gidişatın tam olarak kestirilmesinin de oldukça güç olduğu vurgulandı.

UNHCR Başkan Vekili Kelly Clements, komşu ülkeler olan Pakistan ve İran sınırında henüz büyük kitlesel göç görülmediğini belirtirken, bu yılın sonuna kadar yarım milyon Afganın topraklarını terk etmesi ihtimali üzerinde durulduğunu kaydetti.

Komşu ülkeler, onlarca senedir süren savaş ve krizler nedeniyle şimdiye kadar 5 milyon 200 bin Afgan sığınmacıyı kabul ettiler. Bu sığınmacıların yüzde 90’ını Pakistan ve İran kabul ederken, geri kalan yüzde 10’luk kısmının ise Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’a sığındığı bildiriliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, son günlerde yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de de düzenli ve düzensiz olanların tamamı ile birlikte 300 bin Afgan sığınmacı bulunduğunu duyurdu.

BM, uluslararası topluma çağrıda bulunarak Afgan sığınmacıların gittikleri komşu ülkeleri maddi olarak desteklemeye davet etti. Ayrıca hem Birleşmiş Milletler hem de diğer yardım kuruluşlarının aralarında bulunduğu 11 kuruluşun hesaplamalarına göre, bölgedeki Afgan sığınmacılara hazırlık yapılabilmesi için sene sonuna kadar ilaveten 299 milyon dolar maddi desteğe ihtiyaç var. Bu para ile çadır, hijyenik ihtiyaç maddeleri ve temel gıda gereksiniminin karşılanması öngörülüyor. Korkulan en kötü senaryonun yaşanması halinde ise bu miktardan çok daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), hem hükümetlerden hem de özel sektörden yardım ve destek umulduğunu duyurdu.

İnsan hakları örgütleri ve yardım kuruluşları, Aralık 2020’de yaptıkları açıklamada uluslararası toplumu ve özel sektörü 1 milyon 300 bin dolar yardım vermeye çağırmıştı. Çağrıya rağmen ihtiyaç duyulan tutarın sadece yüzde 39’luk kısmı toplanabilmişti.

Dünya Gıda Programı (WFP), Birleşmiş Milletler’i Afgan halkına 12 milyon dolarlık gıda yardımı sağlamaya çağırdı.

Rapora göre Afgan vatandaşları da siyasi durumun belirsizliğinin onları ülkeyi terk etmeyi düşündürdüğünü gösteriyor. 

Eski Afgan hükümetinin Taliban’a devrilmesinden yaklaşık iki hafta sonra, binlerce aileyi ülkeyi terk etmeye zorlayan yeni bir hükümet için henüz bir çerçeve oluşturulmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.