Dünyaİran

BM Mülteciler Yüksek Komiseri: İran göçmen kabul programı ile uluslararası camiaya yardımcı olur

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filipo Grandi, İran’ın pandemi, ambargolar ve geniş mültecilerden dolayı zor durumda olduğunu belirterek, tüm bu sorunlara rağmen İran yüksek düzeyde mülteci kabulü ile uluslararası camiaya yardımda bulunduğunu söyledi.

Grandi, İran İçişleri bakanı Ahmed Vahidi ile yaptığı görüşmede, komiserliğin 40 yıldan beri mülteciler hususunda İran ile işbirliği içinde olduğunu belirterek, Afganlı mültecilerin İran’a gelişleriyle İran ile işbirliğine başladıklarını söyledi.

İran ziyaretinin amacının Afgan vatandaşlarına yardım olduğunu ifade eden Grandi, Taliban ile de görüştüklerini ve Afganistan’da istikrara yardım çabalarını arttırdıklarını söyledi.

Grandi, geçen aylarda kuruma olan maddi yardımların arttığını ve kendilerinin İran’daki mültecilere daha fazla yardım yapmaya çalıştıklarını belirterek, İran’ın yardım isteminin anlaşılabilir olduğunu ve bu konuyu defalarca Avrupalı liderlerle intikal ettiklerini söyledi.

Görüşmede İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi de uluslararası ve Avrupa kuruluşlarını Afgan mültecilere karşı mali yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

Vahidi, “Avrupalı ​​taraflar, İran İslam Cumhuriyeti’nin mültecileri kabul ettiğini ve bu nedenle göçmenleri kendi sınırlarına göndermekten çekinmediklerini düşünürken, İran İslam Cumhuriyeti’nin kapasitesi sınırlı ve bu konuda ciddi desteğe ihtiyaç var” dedi.

İran İçişleri Bakanı, ABD’nin Afganistan’daki tutumuna da değinerek, “Afganistan’daki mevcut durum ABD tarafından belirlendi, Afgan halkının parasını bloke etti ve bugün Afgan halkının yaşadığı sıkıntıların ana nedeni de budur” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.