ArabistanYemen

BM: Yemen’de 7500 çocuk sakat kaldı

Birleşmiş Milletler’e göre, Yemen’de 2013’ten bu yana 7 bin 500’den fazla çocuk bombardıman, çatışma, intihar saldırıları, mayınlar ya da diğer patlayıcı silahlar nedeniyle öldü veya yaralandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yayınladığı raporunda, Yemen’de 5 buçuk yılda hava saldırıları, bombardıman, çatışma, intihar saldırıları, mayınlar ya da diğer patlayıcı silahların 7 bin 508 çocuğun ölümü ya da yaralanmasına yol açtığı belirtildi.

Raporda, 1 Nisan 2013 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Yemen’de çocuklara karşı çok ağır ihlallerin yaşandığı, çocuk ölümleri ve yaralanmalarının bu ihlallerin başında geldiği vurgulandı.

Yemen’de ayrıca 340 erkek çocuğunun çatışan taraflardan biriyle bağlantısı olduğu suçlamasıyla gözaltına alındığının, çoğunun rapor edilmediğinden sadece 11 tecavüz ve cinsel şiddet vakasının doğrulandığı kaydedildi.

BM’nin raporunda ayrıca 5 buçuk yılda insani yardımdan mahrum bırakılan çocuk sayısının çok yükseldiği, bu tür 828 olayın teyit edildiği, bunun yanı sıra 345 okulun kısmen hasar gördüğü ya da yıkıldığı, 258 okulun askeri amaçlarla kullandığı kaydedildi.

Rapora göre, ABD’nin desteğindeki Suudi rejiminin mart 2015’ten bu yana Yemen’a yönelik saldırılarda ayrıca milyonlarca kişi evinden barkından olurken 16 bin sivilin öldüğü onbinlercesinin de yaralandığı anlaşılıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 17 Eylül 2020 (33) içerik yüklenmiştir.