İranAvrupa

BM’den İran gemisinde yaşanan hadiseye pasif tepki

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stéphane Dujarric, korsan rejim İsrail’in İran’ın sivil gemisi Saviz’e saldırı iddiasına pasif tepki gösterdi.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Dujarric Çarşamba günü İran’ın sivil gemisi Saviz’de yaşanan hadise hakkında yaptığı açıklamada, bu gelişmeden kaygı duyduklarını söylemekle yetinti.

Sözcü Dujarric Batı Asya bölgesinde taraflardan sağduyulu davranmalarını ve her türlü gerginlik yaratan hareketten kaçınmalarını ve uluslararası yasalara karşı yükümlülüklerine saygı duymalarını istedi.

BM’nin olaya yönelik pasif tutumu, korsan İsrail savaş Bakanı Beni Gantz, İran’ın Saviz gemisine saldırı ile ilgili soruya cevap vermekten kaçındığı bir sırada gündeme geldi.

Kızıldeniz’de İran’ın Saviz gemisine saldırı düzenlenip düzenlenmediği ile ilgili bir soruya cevap vermekten kaçınan siyonist Bakan Gantz, İran İslam Cumhuriyeti’ni dolaylı bir şekilde tehdit etti.

Olayla ilgili soruya doğrudan cevap vermekten kaçınan Gantz, İsrail kendini savunmak zorunda olduğunu ve nerede bir sorunla karşılaşacak olurlarsa ve operasyon yapmak gerekiyorsa, bunu yapacaklarını belirtti.

Bundan önce Amerikan New York Times gazetesi, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde İsrail’in, “Devrim Muhafızlarının üs gemisi olmakla” suçlanan Saviz’i, Kızıldeniz’de vurduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran’ın ticari gemisi Saviz, Salı günü sabah saatlerinde Kızıldeniz’de cüz’i hasara uğradığını, ancak olayda can kaybı olmadığını açıkladı.

Sözcü Hatipzade, Saviz gemisi sivil bir gemi olduğunu ve Kızıldeniz ve Aden körfezinde deniz ticaretinin güvenliğini sağlamak ve deniz korsanları ile mücadele etmekle görevlendirildiğini ve pratikte İran’ın lojistik gemisi olarak görev yaptığını, yaşanan olayda can kaybı olmadığını, olay araştırıldığını, İran bu bağlamda uluslararası ilgili kurumların üzerinden gereğini yapacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.