DünyaFilistinİşgalci İsrail Rejimi

BM’den İsrail’in insan hakları ihlallerinin soruşturulmasına yeşil ışık

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, korsan İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırıları ile Filistin halkına karşı “sistematik” insan hakları ihlallerine ilişkin açık uçlu bir uluslararası soruşturma başlatmaya karar verdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Koordinatörü Pakistan ile Filistin’in ortaklaşa yaptığı başvuru üzerine düzenlenen oturumda, Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan haklarının durumuna ilişkin sunulan karar tasarısı görüşüldü.
Yapılan oylamada siyonist İsrail aleyhindeki karar tasarısı, 14 çekimser, 9 aleyhte, 24 lehte oyla kabul edildi.
Kabul edilen tasarıyla, Doğu Kudüs dahil tüm işgal altındaki Filistin topraklarında insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen uluslararası bağımsız soruşturma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.
Tasarıya göre ulusal, etnik, ırksal veya dini kimliğe dayalı sistematik ayrımcılık ve baskı da dahil olmak üzere süre gelen gerilimlerin, istikrarsızlığın ve çatışmaların altındaki nedenler mercek altına alınacak.
Kararda, ilgili tüm tarafların, soruşturma komisyonu ile tam iş birliği yapması ve erişimi kolaylaştırması ibaresi yer aldı.
Uluslararası topluma ve diğer bağışçılara da, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki Filistin halkına insani desteği acilen harekete geçirme çağrısı yapıldı.
Ayrıca işgalci güç İsrail’e, Filistin halkına insani yardımların ulaştırılabilmesi için engel çıkarmaması çağrısında bulunuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.