Amerikaİran

BRICS üyelerinden İran’ın nükleer dosyasının çözümüne vurgu

BRICS üyeleri Dışişleri Bakanları düzenledikleri zirveinin sonunda yayımladıkları bildiride, İran’ın nükleer programı ile ilgili meselenin barışçıl bir şekilde çözümlenmesine vurgu yaptı.

Fars haber ajansının haberine göre, BRICS üyeleri Brezilya, Rusya, Hindistan (India), Çin (China) ve Güney Afrika (South Africa) Dışişleri Bakanlarının sonuç bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

Dışişleri Bakanları İran’ın nükleer meselesinin barışçıl, diplomatik ve uluslararası yasalara uygun şekilde halledilme zaruretine vurgu yaparak, BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesinin tam olarak uygulanmasını istemektedir.

BRICS üyeleri bildirinin bu bendinde, İran İslam Cumhuriyeti ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK arasında geçici teknik anlaşmanın süresinin uzatılmasını da olumlu karşıladı.

Bu bildiri, Amerika yönetimi Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerin yardımı ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP (Bercam) nükleer anlaşmasına geri dönmeye çalıştığını iddia ettiği bir sırada yayımlandı.

Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de bu anlaşmadan tek taraflı ve illegal bir kararla çekildikten sonra İran’a karşı azami baskı adında yeni bir baskı politikası uygulamaya başladı ve anlaşma çerçevesinde askıya alınan yaptırımların yanı sıra yeni yaptırımları da dayattı ve ayrıca İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü’nün eski komutanı General Hac Kasım Süleymani’ye suikast düzenlemek gibi kışkırtıcı hareketlerde bulundu.

Şimdi ise Amerika’nın yeni Başkanı Joe Biden, azami baskı politikası başarısız olduğunu ilan ederek, Washington yönetimi KOEP nükleer anlaşmasına geri dönmek istediğini açıkladı; ancak şimdiye kadar da bu doğrultuda atması gereken adımı atmadı.

İran İslam Cumhuriyeti ise şimdiye dek birçok kez Amerika’nın bu anlaşmaya geri dönebilmesi için ilk önce dayattığı tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (15) içerik yüklenmiştir.