Irakİran

Burucerdi: Trump’ın kararı, Devrim Muhafızları’ndan intikam almak içindir

Irak’a komşu ülkeler meclisler arası toplantısında İran İslam Cumhuriyeti Parlamenter heyeti başkanı Alaeddin Burucerdi, ABD’nin Devrim Muhafızları’nı sözde terör listesine almasının bu güçlerin Irak ve Suriye’de IŞİD’in yenilmesindeki rolünden dolayı intikam girişimi olduğunu belirtti.

Bugün Bağdat’ta düzenlenen Irak’a komşu ülkeler parlamentolar arası toplantısında konuşma yapan Burucerdi, ABD’nin bölgede İran’ı izole etme çabası ve Devrim Muhafızları’nı terör listesine alma kararının bu ülke için bir sonucu olmayacağını vurguladı.

İran’ın bölgede en güvenli ülke olarak komşu ülkelerinde de bu güvenliği sağlamaya çalıştığına dikkat çeken İran parlamenter heyeti başkanı, bölgede krizin tırmanmasına müsaade etmemeleri gerektiğini söyledi.

Burucerdi, İran Devrim Muhafızları’nın IŞİD ve Halkın Münafıkları gibi terör örgütleriyle mücadeledeki parlak karnesine işaretle, dünyasının neresinde bir kriz ve savaş varsa, ABD’nin parmağının orada olduğunu söyledi.

İranlı milletvekili, ABD’nin Siyonist rejimin Golan üzerindeki işgalini tanıma kararını da kınayarak, bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini kaydetti.

Burucerdi ayrıca, İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğü, güvenliği bağımsızlığı ve istikrarını desteklemeye ilişkin ilkeli politikasının altını çizerek, Irak’ın yeniden inşa sürecinde de İran’ın bu ülkenin yanında durmaya devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı