AzerbaycanAvrupaTürkiye

Bütün Şeytani Plan Ve Projeler Uykularını Kaçıran İran İslam Cumhuriyeti İçin Yapılmaktadır… Ama Nafile….. Azerbaycan Cumhurbaşkanı NATO İle İlişkilerin Geliştirilmesine Vurgu Yaptı

Azerbaycan Cumhurbaşkanının son bir yıl içerisindeki siyasetleri özellikle de Ermenistan ile Karabağ meselesini çözme yönündeki adımları Güney Kafkasya’daki tehditleri şiddetlendirmiş ve bölgede bulunan diğer ülkeleri ciddi tehditler ile karşı karşıya bırakmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev uygunsuz bölgesel siyasetlerinin devamında bir kez daha özellikle İran ve Rusya gibi bölgedeki bağımsız ülkelere karşı ciddi bir tehdit mahiyet taşıyan iddialarda bulundu. İlham Aliyev NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’deki görüşmesinde Azerbaycan Cumhuriyeti ile bu askeri teşkilat arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istedi. Bu görüşmede Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ülkesinin NATO ile stratejik ilişkiler içerisinde olduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu:” Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ile NATO Örgütü arasındaki operasyonel askeri koordinasyon artmaktadır. ”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan topraklarında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile bağlantı kurmak için Zengezur koridorunun inşa edilmesini de yineledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın Türkiye hükümetinin Ermenistan topraklarındaki Zangezur adlı koridoru ele geçirme planını uygulamak için sürekli tekrarlanan açıklamaları, Erivan hükümet yetkililerinin defalarca karşı çıktığı bir durumda gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, “Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan geçtiğimiz günlerde bu hususta şunları söylemişti: ” Ermenistan, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ermenistan üzerinden Nahçıvan’a bağlanması için bir koridor verilmesine karşıdır.”

İlham Aliyev’in NATO Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede yaptığı açıklamalar, Bakü hükümetinin Türkiye’nin yoğun baskısı altında olduğunu ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ulusal çıkarlarının peşinden gitmek yerine sürekli olarak Türkiye’nin Güney Kafkasya’daki çıkarlarının peşinde olduğunu gösteriyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın Brüksel ziyareti öncesinde Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, ülkesinin Güney Kafkas Ordusu’nun modernizasyonuna verdiği desteği açıkladı. TBMM’de konuşan Türkiye savunma bakanı Hulusi Akar, şunları söylüyor: ” Türkiye Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Cumhuriyeti, gelecekte ikili işbirliğini daha da genişletecektir.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.