Amerika

Büyük Şeytan ABD, Açık Semalar Anlaşması’na dönmeyecek

Amerika Başkanı Joe Biden yönetimi, Rusya’ya, Açık Semalar Anlaşması’na (Open Skies Treaty) yeniden dönmeyeceğini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Amerika Başkanı Joe Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de bir araya gelecek.
Diplomatik kaynaklar, Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın iki liderin görüşmesi öncesi Rus muhataplarına, Biden yönetiminin, Açık Semalar Anlaşması’na geri dönmeme kararı aldığını bildirdiğini aktardı.
Eski ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle 21 Mayıs 2020’de anlaşmadan çekilme kararı alarak 22 Kasım tarihinde anlaşmadan çekildi.
Buna karşılık olarak olarak, Rusya Dışişleri Bakanlığı da 2021 Ocak ayı ortalarında Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmek için çalışmaların başladığını duyurdu.
Rusya dışişleri bakanlığı geçtiğimiz günlerde ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin yanlış nedenlerle olduğunu ve üye devletlerin anlaşmadaki çıkar dengesini bozduğunu ve anlaşmanın etkinliğinin ciddi biçimde sekteye uğradığını belirterek, bu antlaşmanın artık üyeler arasında güvenliği geliştirmek için bir mekanizma olarak kullanılamaz olduğunu duyurdu.
Açık Semalar Antlaşması, 34 ülke arasında, keşif uçaklarının üye devletlerin toprakları üzerinden uçmasına izin veren bir anlaşmadır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.