İranİran

Büyükelçi Celali: AİB yatırım için önemli bir birliktir

İran’ın Rusya büyükelçisi Kazım Celali, Avrasya İktisadi Birliği AİB girişimcilerin yatırım yapmaları bakımından önemli ve geleceği aydın olan bir birlik olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Celali şöyle devam etti:

İran ve Avrasya İktisadi Birliği AİB arasındaki tercihli ticaret anlaşması tarafların uzun süre müzakerelerinin sonunda elde edilen bir anlaşma olduğunu ve İran ile AİB üyesi ülkelerin arasında ticaret hacminin aramasında önemli etkisi olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti lojistik alanda çabalarını sürdürdüğünü kaydeden büyükelçi Celali, İran bölgesel koridorların yardımı ile Avrasya ülkelerinin ticaretini kolaylaştırabileceğini kaydetti.

Büyükelçi Celali, İran’dan Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenistan ve Türkmenistan’a uzanan demir yolları Kuzey – Güney ve Doğu – Batı koridorları olarak önemli bir bağlantı halkası olduğunu, bundan başka Hazar denizinde özellikle Rusya ve Kazakistan’la ticareti geliştirmenin mümkün olduğunu ifade etti.

İran’da Avrasya özel fuarı başkent Tahran’da, uluslararası fuar merkezinde açıldı. Fuar 13 Temmuz’a kadar açık olacak.

Fuara Avrasya iktisadi birliğine üye ülkelerden Rusya’dan 30 firma, Kırgızistan’dan 30 firma, Ermenistan’dan 10 firma, Kazakistan’dan 10 firma ve Belarus’tan da bir kaç firma İranlı firmalarla birlikte yer alıyor.

Fuara katılan firmalar bankacılık ve finans, teknoloji transferi, büyük fabrika inşaatı, silo, liman, iskele, yağ mahzeni, gemi inşaat, çelik ve çimente gibi alanlarda faaliyet yürütüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.