İran

Celali: Karabağ’a bölge dışı güçlerin katılması ciddi tehdittir

İran’ın Rusya Büyükelçisi Kazım Celali, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında devam eden çatışmalar bölge genelini etkileyecek ciddi sonuçları olduğunu belirterek, bölge dışı güçlerin varlığı ise Karabağ münakaşasını daha da şiddetlendirerek bölgeyi tehdit edeceğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait olan Zvezda TV kanalına konuşan İran Büyükelçisi Kazım Celali, Tahran yönetimi Karabağ münakaşasını müzakere masasında çözümlemeye çalıştığını belirterek, Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Zarif iki ülkenin liderleri ile görüştüğünü ve aralarında ara buluculuk yapmaya hazır olduklarını bildirdiğini kaydetti.

İran’ın sınır muhafaza birlikleri bölgeyi dikkatle rasat ettiklerini belirten Celali, bölge ülkeleri teröristlerin bu bölgede çöreklenmemeleri için Karabağ münakaşasının çözümünde iş birliği yapmaları gerektiğini belirtti.

İran Büyükelçisi Celali Amerika terör devletinin Batı Asya ve Suriye’de askeri varlığının hedefleri ile ilgili bir soruya verdiği cevapta, Amerika’nın Suriye’deki askeri varlığı illegal olduğunu, oysa İran ve Rusya Suriye devletinin daveti üzerine bu ülkede bulunduklarını ifade etti.

Celali, Suriye’nin kaderini Suriye halkı belirlemesi gerektiğini, silah ve zor kullanarak demokrasi inşa edilemeyeceğini vurguladı.

İran Büyükelçisi Celali ayrıca Tahran ve Moskova arasında askeri alanda çok iyi iş birliği ufku bulunduğunu, İran’a dayatılan silah ambargosu sona erdiğine göre iki taraf arasında askeri iş birliği daha da gelişeceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (25) içerik yüklenmiştir.