İran

Celali: Trump’ın İran karşıtı girişimleri sürüyor

İran’ın Moskova Büyükelçisi Kazım Celali, ABD Başkanı’nın İran karşıtı girişimleri ve husumetinin devam ettiğine işaretle, Washington yetkililerinin nükleer anlaşmayı tamamen yok etmeye çalıştıklarını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın girişimlerini mantıksız, aceleci ve profesyonellikten uzak bir eylem olarak niteleyen Celali, bugün nükleer anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesini içeren siyasi boyutundan başka bir şey kalmadığını, bu kararname uyarınca İran’a yönelik silah yaptırımlarının yakında kalkacağını vurguladı.

Rusya’nın ABD’nin İran’a karşı girişimleri ile ilgili yaklaşımının oldukça net olduğunu söyleyen Celali, nükleer anlaşmanın Avrupalı üyeleri ABD’ye karşı çok az çaba gösterirken, Rusya ve Çin’in azami şekilde çalıştığını belirtti.

Moskova’nın İran’ın Afganistan krizinin çözümü için Çin, Pakistan, Rusya ve ABD’den oluşan 4’lü grubu müzakerelerine katılmasına ilişkin çağrısını da değerlendiren İran’ın Moskova Büyükelçisi, Afganistan’da barış ve güvenliğin tesisinin İran için öncelik arzettiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.