İran

Celili: Özelleştirme ve ilerleme, hükümetimin öncelikleri olacak

İran’da 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 7 adaydan biri olan Said Celili, bazı şirketlerin özelleştirme konusuna stratejik bir yaklaşım sergilediğini ve milli üretimden gurur duyabileceklerini söyledi.

İranpress ajansına göre, Celili, Kanal4’den yayınlanan seçim programında yaptığı konuşmada, özelleştirmenin halkın üretimde sıçrama yaratma kapasitesinin kullanılması anlamına geldiğini ve özelleştirmede devlete ait şirkete kimin ve hangi nitelikte olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Celili, hükümetinin uzayda ilerleme planı ve İran’ın Dünya Uzay Kulübü üyeliğinden de bahsederek, ülkenin karşılaştırmalı avantajının bilim insanları ve modern bilim alanında iyi sonuçlar elde etmiş genç insanlar olduğunu söyledi.

İran’ın uzay bilimi alanında hem profesyonel bir gençliğe hem de iyi bir altyapıya sahip olduğunu, İran’ın çeşitli bilimsel alanlarda bilginin sınırlarını aşmayı başarmış bir ülke olduğunu ve bu sınırlardan birinin de uzay bilimi olduğunu belirten Celili, Yüksek Uzay Konseyi’nin uzay bilimini ilerletmede önemli bir rolü olduğunu ve özel sektörün uzaya girmek ve uzayda faaliyet göstermek için iyi bir kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Celili, uydu ve uydu taşıyıcılarının üretimini artırmak için özel bir program olması gerektiğini, hükümetinin bu sektöre azami desteği sağlayacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.