İran

Celili: Sorunları çözme, bir plan ve uzun vadeli bir vizyon gerektirir

İran’da 13. cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaya hak kazanan 7 adaydan Said Celili, ”ülkenin sorunlarını çözmek için uzun vadeli ve medeni bir görüşe ihtiyaç var.” dedi.

Said Celili, dün akşam seçim çalışmaları çerçevesinde televizyondan programlarını halka doğrudan anlatma imkanı çerçevesinde yaptığı konuşmada; “Ülkenin başta enflasyon olmak üzere, mesken ve nakit para sıkıntısının olduğunu ve bu sorunların çözümü için büyük bir sıçramanın gerektiğini” söyledi.

Said Celili, temel ve ekonomik sorunların nasıl çözüleceğine dair ise şöyle dedi: ”İran’ın kapasitesi ve yetenekleri iyi ve bu kapasiteleri harekete geçirmek için başarılı bir plan olmalıdır.”

Celili, ülkenin tüm imkanlarıyla atıl ve pasif kalmaması, dışarıdan ve düşmanların İran milletine yardım etmesini beklememek gerektiğini söyledi.

“Yanlış yaklaşım, asgari bir yaklaşım anlamına gelir” diyen Celili, “farklı yollar ve yetenekler arasında tek bir yol ve tek bir kapasite olmamalıdır.” dedi.

Said Celili, seçilmesi halinde kuracağı hükümetinin müzakerelere asla karşı olmadığını ve ülkenin tüm imkanlarının aynı anda kullanılması gerektiğini belirterek, “Bugün yaptırımlar iki katına çıktı ve doların fiyatı yedi kat arttı” dedi.

İran’ın 13. cumhurbaşkanlığı seçimi adayı, aktif hükümetin ülkenin tüm kapasitelerini harekete geçirmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: ”Bu önemli konunun gerçekleşmesi için ‘inanç, irade ve plan’ olmak üzere üç ilke gerekiyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.