AvrupaArabistan

Cemal Kaşıkçı’nın katilleri Riyad’da lüks bir villada yaşıyor

The Guardian gazetesi, Suudi gazeteci ve Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’yı 2018 yılında İstanbul’da öldüren ekipte yer aldığı gerekçesiyle hüküm giyen üç kişinin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da hükümet yetkilileri tarafından işletilen lüks villalarda yaşadığını iddia etti.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesinin Suudi Arabistan istihbarat yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Cemal Kaşıkçı’yı öldüren ekipten en az üç kişi, cinayetten hüküm giymelerine rağmen, Riyad’da Suudi Arabistan Devlet Güvenlik Teşkilatı tarafından yönetilen yedi yıldızlı lüks villalarda yaşıyor ve çalışıyor.

Guardian’a konuşan kaynak, yedi yıldızlı lüks villalarda yaşayanları gören görgü tanıkları ile konuştu. Görgü tanıkları, sitedeki spor salonunu ve çalışma alanlarını kullanan kişilerin, aile üyeleri tarafından sık sık ziyaret edildiğini aktardı.

Her iki tanık da son iki yılda birkaç kez söz konusu yerleşim birimini ziyaret etti. Görgü tanıkları, söz konusu kişilerin rahat olduğunu ve görevleri yerine getiriyor gibi göründüklerini anlattı. İstihbarat kaynağına göre Kaşıkçı cinayetine karışan bu kişiler, aşçılar, bahçıvanlar, teknisyenler ve aile üyeleri tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

Tanıkların suikast timinde yer alan bazı isimleri gördüğünü söylemesi, Riyad’ın katilleri bu cinayetten sorumlu tuttuğu ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın en güvenilir danışmanı Suud el Kahtani’nin üç yıl saklandıktan sonra kraliyet mahkemesinde yeniden ortaya çıktığı iddialarını güçlendirdi.

Söz konusu iddialar, Kaşıkçı’yı öldüren suikast timinin bir üyesi olduğu öne sürülen Halid el Tayibi’nin, Türkiye tarafından çıkarılan bir tutuklama emri üzerine, 7 Aralık’ta Fransa’nın başkenti Paris’teki Charles de Gaulle Havaalanı’nda gözaltına alınmasının ardından geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.