İran

Cemşidi: Komşularla azami teamül, İran’ın dış politika önceliğidir

İran Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Muhammed Cemşidi, Reisi kabinesinin dış politika temellerinden bazıları komşularla ilişkileri geliştirmek, azami teamülde bulunmak ve iktisadi çok taraflılığa vurgu yapmak olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Cemşidi, İslami İran topraklarının en önemli meziyetlerinden bazıları çok sayıda komşusu olması, uluslararası açık denizlere uzun kıyısı bulunması ve zengin doğal kaynaklara sahip olmasından ibaret olduğunu belirterek, çok sayıda komşusu olan İran iktisadi ilişkilerini bir kaç kat arttırabileceğini belirtti.

Cemşidi, İran’ın komşularla ilişkilerini geliştirme politikası sonuç verdiğini ve karşılıklı ticareti geliştirdiğini ve özellikle özel sektörü takviye ettiğini kaydetti.

Cemşidi şöyle ekledi:

Cumhurbaşkanı Reisi son iki üç ayda birçok ülkenin liderleri ve temsilcileri ile geniş çapta teamülde bulundu, ki bu da dış ilişkileri takviye ederek karşılıklı siyasi güven oluşturdu. Komşu ülkeler İran İslam Cumhuriyeti ile teamülde güven duygusu ile ilişkileri geliştirmeye yönelmeye başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.