İran

Cevad Zarif: İran konsolosluklarını korumak ve desteklemek Irak hükümetinin görevidir

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Necef’te İran konsolosluğuna yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘İran konsolosluklarının desteklenmesi ve korunması Irak’ta hükümetin görevlerindendir’ dedi.

İran dışişleri bakanı Zarif, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran’ın Necef konsolosluğuna yönelik saldırıda diplomatlara ve binadaki belgelere her hangi bir zarar verilmediğini ama çok fazla hasarın olduğunu ve Irak’ın bu hasarların sorumluluğunu karşılaması gerektiğini söyledi.

İran’ın Necef konsolosluk binası geçtiğimiz günlerde yüzleri maskeli belirsiz kişilerce ateşe verilirken Necef yerel kaynakları bu kişilerin Necef ahalisinden olmadığını bildirdiler.

Sözkonusu hadisenin ardından Irak dışişleri bakanı Muhammed Ali El’Hekim, İran dışişleri bakanı Zarif’le telefonda görüşerek, İran halkı ve devletinden özür diledi.

Irak’ta son zamanlarda iktisadi şartları protesto eden halkın barışçı gösterilerini fırsat gören dış destekli unsurlar, özellikle de Fars körfezi etrafındaki ülkeler ve Suudi rejimi destekli unsurlar, Irak’ın Basra ve Kerbela dahil bir çok yerinde yabancı ülkelerin büyükelçilikleri ve diplomatik temsilciliklerine saldırılar düzenlediler.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Eylül 2020 (25) içerik yüklenmiştir.