Cezayirİşgalci İsrail Rejimi

Cezayir Cumhurbaşkanı Siyonist İsrail’le normalleşme adımına katılmayacaklarını yineledi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ülkesinin “siyonist rejim İsrail’le normalleşme furyasına katılmayacağını” söyledi.

Cezayir devlet televizyonundan yayınlanan röportajında Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, ırkçı İsrail’le normalleşme konusunda açıklamalarda bulundu.

Tebbun, “Bir tür normalleşme furyası görüyorum. Biz buna katılmayacağız ve kutlamayacağız. Filistin meselesi bizim için ve tüm Cezayirliler için kutsal bir dava olarak kalacak.” dedi.

Filistin meselesinin 1967 sınırlarında ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmadan çözülemeyeceğinin altını çizen Tebbun, “Bu devlet (Filistin) ilan edilirse, Ortadoğu (Batı Asya) sorunu çözülür.” ifadesini kullandı.

Irkçı İsrail, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.

Bilindiği gibi başta HAMAS olmak üzere Filistin direniş grupları ve Filistin halkı, Bahreyn ve BAE’nin ırkçı İsrail’le ilişkileri normalleştirme anlaşmalarını, Filistin halkı ve davasına hançer saplaması olarak nitelemişler ve kınamışlardı. 

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.