Cezayirİşgalci İsrail Rejimi

Cezayir’den Siyonist Rejimin Afrika’daki Faaliyetleri Hususunda Uyarı

Siyonist Rejim İsrail uzun süredir Afrika ülkelerine sızmak için farklı farklı siyasetlere baş vurmuş ve özellikle de Arap ülkeleri ile ilişkilerini normalleştirmek istemiştir. Bu bağlamda Amerika’nın da destekleri ile bu siyasetini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Bu durum Afrika ülkeleri özellikle de Fas ve Cezayir arasındaki gerilimlerin artmasına yol açmıştır.

Bu bağlamda Cezayir dışişleri bakanı Ramtane Lamamra Siyonist Rejimin sürüngen şekilde sızmanın şiddetlendiği hususunda uyarılarda bulunarak şöyle bir açıklamada bulundu: ” Fas makamlarının Afrika’nın Kuzeyinde Siyonist Rejime açtığı şemsiye, Siyonist hegemonyasının bölgede geçmişte olmadığı kadar arttığını açıkça gösteriyor. ”

Fas, BAE, Bahreyn ve Sudan’ın ardından 2020 yılında Siyonist Rejim ile ilişkilerin normalleşmesine onay veren ve son aylarda İsrail ile siyasi ilişkilerini de başlatan ve genişleten Arap ülkelerden biri olmuştur. Öyle ki Siyonist makamlar bu ülkeyi defalarca ziyaret etmiş ve ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapmışlardır. Bu hususta Fas ve Siyonist Rejim İsrail Benni Gantz’ın Rabat’a yaptığı son ziyarette güvenlik işbirlikleri anlaşması imzaladılar. Gantz bu anlaşmanın imzalanmasından sonra Fas ile Siyonist Rejim İsrail arasında askeri işbirliklerin arttırılacağını duyurdu.

Fas ve Siyonist Rejim İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi bölgesel krizleri özellikle de Fas ile Cezayir arasındaki ilişkilere zarar vemriştir. Son yıllarda Afrika ülkelerine sızmayı aklına koyan Siyonist Rejim İsrail bölge ülkelerine ekonomik ve siyasi yardımlar bahanesi ile bu siyasetini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Bu bağlamda İsrail şirketleri Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında gerilim noktası olan El Nihze barajının yapım projelerinde faaliyet yapmaktadırlar. İsrail ayrıca istişareleri sayesinde Afrika Birliğine üye 14 Arap ülkenin karşı çıkmasına rağmen bu birliğin gözlemci üyesi olmayı da başarmıştır. Şimdi de ilişkilerini Fas ile geliştirmeye çalışıyor. Bu koşullar ise Afrika’daki gerilimleri iyice arttırmıştır.

Gerçekte Siyonist Rejim İsrail, sızma politikasını devam ettirerek bu ülkelerin kaynakları ve imkanlarından yararlanmanın yanı sıra farklı alanlarda özellikle de askeri ve güvenlik alanlarda sözleşmeler imzalayarak Afrika’daki konumunu güçlendirmek ve rakiplere meydan okumak istiyor. İsrail ayrıca Afrika’da bulunan Arap ülkeler ile ilişkilerini geliştirerek onları kendi saldırgan politikaları doğrultusunda yanına almak istiyor.

Cezayir’de Siyonist Rejim ile ilişkilerin normalleşmesine karşı çıkan halk cephesi koordinatörü Ahmed İbrahimi şöyle diyor: ” Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi, Filistin milletinin haklarında büyük bir cinayet ve Araplar ve Müslümanların güvenliğine yönelik büyük bir tehdittir. ”

İsrail bölgeye yönelik böyle sinsi bir siyaset izlese de bölge ülkeleri her daim İsrail’in işgalciliğine karşı çıkmış ve Filistin halkının haklarını savunmuştur. Şimdi de kimi Arap ülkelerin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesine rağmen bu ülkenin vatandaşları itiraz etmektedirler. Nitekim Siyonist Rejim İsrail’in Fas’a ziyareti sırasında binlerce Faslı sokaklara inerek İsrail ile ilişkilerin normalleşme anlaşmalarının iptal edilmesini ve askeri ve güvenlik işbirliklerin kesilmesini istediler.

Fas’ta faaliyet gösteren milletler ile yakınlaşma demokratik kanalı koordinatörü Muhammed El Gaferi şöyle diyor: ” Arap rejimlerin Siyonist Rejim ile ilişkilerini normalleştirmelerine rağmen, Arap milletleri bu ilişkilerin normalleştirilmesine karşıdırlar. Filistin halkı ile dayanışma içerisinde meydanlara ve caddelere inmişlerdir. ”

Siyonist Rejim makamları Amerika’nın da destekleri ile Arap ülkeler ile ilişkilerini genişletmeye çalışsa da görünen o ki bu ülkeler sömürgeciliği deneyen ülkeler olarak artık bu sinsi oyuna gelmeyecekler. Tam tersi Filistin ülküleri çerçevesinde bir ve beraber kalmaya devam edeceklerdir. Bu bağlamda Cezayir cumhurbaşkanı şu açıklamada bulundu: ” Dışarıdan bir irade, Siyonist Rejimi bizim sınırlara yaklaştırmak istiyor. Biz kendi iç sorunlarımızı kendimiz çözeriz. Dayanıklılık ve kardeşlik içerisinde çok yanlı krizleri bile geride bırakmak için en iyi yolu bularız. Ülkeyi hedef alan çabaları teşhis edeceğiz. “

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.